تسمه یک ماده مسطح انعطاف پذیر است که معمولاً از پلاستیک و یا فولاد های مختلفی ساخته می شود. همانطور که قبلا بیان کردیم تسمه های بسته بندی انواع جنس مختلفی دارد که هر کدام با توجه به ویژگی خاص آن موارد استفاده از تسمه متفاوت میشود.

موارد استفاده از تسمه

  • بسته بندی محصولات برای کنترل و حمل و نقل مانند: روزنامه، لوله، چوب، بلوک بتونی و …
  • اتصال وسایل به پالت ، جلوگیری از لغزش بسته ها
  • تقویت جعبه های چوبی و مقواهای کنگره ای
  • اتصال محصولات به ماشین های مسطح و نیمه تریلرهای تخت
  • ایمن سازی مقدار زیادی بار، شیشه های بسته بندی شده، قطعات فلزی و غیره
  • بسته بندی مقواهای کنگره ای و ظروف در حمل و نقل
  • ایمن سازی سیم پیچ های فلزی و یا کاغذی
  • نگه داشتن بسته محصولات کشاورزی و یا منسوجات
  • بارگیری موارد ایمن در ماشین های مسقف و نیمه تریلرها

اغلب تسمه ها در بسته بندی های افقی یا عمودی استفاده می شوند. محافظهای لبه برای کمک به گسترش بار در گوشه ها و کاهش آسیب به بار توسط بند های کشیده شده، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین تسمه در حلقه های متصل به مکان های نگهداری اتومبیل های ریلی و غیره استفاده می شود.

استفاده از تسمه

روش های اتصال:

اغلب بعد از کشیده شدن تسمه، مجدد به خودش اتصال می یابد.  تسمه های فولادی از طریق جوشکاری بهم اتصال می یابند. تسمه های بسته بندی با توجه به نوع کاربردشان به اشکال مختلفی در می آیند. برخی از آنها را می توان پس از کشیده شدن تسمه قرار داد، در حالی که برخی دیگر باید قبل از کشیده شدن نصب شوند.

برای ایجاد اتصال، تسمه ها از دو طرف کشیده می شوند. اگر یک مجموعه اتصال ایجاد شود، آن را اتصال واحد می نامند، اگر دو مجموعه اتصال ایجاد شود، آن را اتصال مشترک می نامند.

اتصالات موج دار از مهر و موم و به جای فرورفتگی های شکل گرفته از اتصالات غیر مواج استفاده می شود. این اشکال موج دار نیروهای اصطکاک زیادی ایجاد می کنند که مانع از جداشدن اتصال می گردد. اتصالات بدون مهر و موم بوسیله کلیدهای بهم پیوسته در وسط تسمه ایجاد می شود.

تسمه های پلاستیکی معمولاً بوسیله گرما و ذوب شدن نوارها بهم متصل می شوند. برای تسمه های سبک تر، معمولاً ۱۶ میلی متر (۰.۶۳ اینچ) و باریک تر، توسط سیستم تیغه گرم، گرما داده می شود.

ابتدا تیغه گرم بین تسمه ها حرکت کرده، سپس یک صفحه بالا می آید و تسمه ها و تیغه گرم را به ترتیب ده ها میلی ثانیه در برابر یک سندان فشرده می کند. سپس صفحه پایین آمده تیغه گرم برداشته می شود. بعد از اینکه تیغه گرم کاملاً از تسمه ها پاک شد، صفحه برمی گردد و نقطه اتصال را فشرده تا قسمتهای ذوب شده تسمه سفت شوند.

برای تسمه های پلاستیکی ضخیم، معمولاً ۰.۷۳ میلی متر (۰.۰۲۹ اینچ) و ضخیم تر، از اصطکاک برای ایجاد گرما در نقطه اتصال استفاده می شود. فرآیند کار با تسمه فشرده شده بین صفحه و سندان آغاز می گردد. ویبراتور درون صفحه یا سندان تعبیه شده است که دارای دندانه می باشد، همچنین دندانه های دیگری وجود دارد که حرکت نمی کند.

ویبراتور به سرعت لرزش می یابد، که به دلیل اصطکاک، گرمای کافی برای ذوب شدن خط اتصال بین دو تسمه ایجاد می کند. برای تکمیل جوش، ویبراتور متوقف شده و فشار آن تا زمانی که نقطه اتصال برقرار گردد، حفظ می شود.تسمه های پلی پروپیلن و پلی استر همچنین می توانند به روش مشابه ای با حرارت تولید شده توسط صدا به صورت امواج اولتراسونیک که از مواد عبور می کنند و از ساختار مولکولی خارج شده، اتصال یابند، سپس در گرما فشرده گردند.

در جوشکاری التراسونیک پلاستیک ها، با فرکانس بالا (۱۵ کیلوهرتز تا ۴۰ کیلوهرتز) از ارتعاش با دامنه کم برای ایجاد گرما از طریق اصطکاک بین مواد برای اتصال استفاده می شود. رابط دو قسمت به طور خاص برای تمرکز انرژی برای حداکثر مقاومت جوش طراحی شده است.

همچنین ممکن است با فشردن یک بست به صورت دستی به آن متصل شود. اتصال ضعیف ترین قسمت سیستم است، بنابراین در صورت بروز مشکل مقاومتی، نوع روش اتصال بسیار مهم می باشد.مقاومت اتصال به عنوان نیروی مورد نیاز برای شکستن تسمه در کشش تک محوری تعریف می شود.

سپس این مورد با مقاومت تک محوری تسمه مقایسه می شود و به عنوان درصد اختلاف ثبت می شود (به عنوان مثال ، یک نمونه از تسمه فولادی ممکن است ۵۰۰۰ پوند (۲۳۰۰ کیلوگرم) مقاومت در برابر شکست داشته باشد و ممکن است نشان دار شده آن در ۳۰۰۰ پوند (۱۴۰۰ کیلوگرم) خراب شود، بنابراین گفته می شود بسته ۶۰٪ استحکام دارد). جوشکاری تیغه گرم حداقل مقاومت شکست ۵۵٪ دارد. مقاومت در برابر اصطکاک حداقل مقاومت شکست ۶۵٪ دارد.

ماشین های تسمه با تنظیمات عالی یا ابزارهای اصطکاکی جوشکاری حدود ۸۰٪ مقاومت در برابر شکست را هدف قرار می دهند. گیره یا بست های فلزی با مقاومت در برابر لغزش حدودا ۱۲۰ – ۱۰۰ کیلوگرم به طرز شگفت آوری کم هستند.

بر اساس مشخصات استاندارد ASTM D3953 ، تعداد روش ها برای تسمه بستن پالت ها حداقل ۱۰ برابر است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *